Wystawa starych narzędzi w centrum wsi Jemiołów. Wycieczka NR. 3.
Cezary Mucha, 2009 Nov 18, 13:26

Jest to wystawa bardzo rozwojowa jak widać na fotografiach. Pilotuje tą wystawę Pan Mirosław Chochoł i , przy czynnym współudziale części mieszkańców wsi. Fotki są robione od wczesnej wiosny będziemy śledzić postępy w ilości wystawianych maszyn.Mirosław Chochoł urodził się na terenie pobliskiego poligonu. Mieszkał w tzw. Wiśniówce, nazywanej także Trześniówką. Młodość spędził na Śląsku. Po latach górniczego trudu, powrócił w rodzinne strony. Nad brzegiem miejscowego stawu, przy którym obecnie zamieszkał, tworzy podwaliny szeroko zakrojonego w planach skansenu użytkowanych w przeszłości maszyn rolniczych.  Pomysł narodził się już przed laty. Teraz nadszedł czas na jego spełnienie. Część zbiorów pochodzi z własnych poszukiwań, nawet zza Legnicy. Niektóre maszyny oddali miejscowi rolnicy. Jest ich coraz więcej i budzą coraz większe zainteresowanie. Przychodzą starsi ludzie, oprowadzają swoje dzieci i wnuki, opowiadają, fotografują. Bywa, że ktoś dorzuca coś ze swojego inwentarza. Do rozwoju skansenu przyłączają się już inni. Stary sprzęt trzeba odnowić, uzupełnić o brakujące elementy, pomalować, zaopatrzyć w informację o jego funkcjach i przeznaczeniu. Pomagają i podpowiadają nowe szczegóły. Marzą także wraz z panem Mirkiem, by zbiory wypełniły całą linię brzegową stawu. Wszystko wskazuje na to, że i to marzenie się spełni. Ojciec pana Mirka, Kazimierz, był tutaj kowalem. Wiele starszych osób go jeszcze pamięta. Syn w myślach buduje już nad stawem kuźnię. Chce odtworzyć jej wygląd i wyposażenie. Niech młode pokolenie zobaczy, jak przed laty podkuwało się konie. We wsi było ich kiedyś około stu, teraz jest zaledwie jeden, a krów hodowano tutaj ponad trzysta. Przedruk z gazety Dzień za Dniem numer 29 z dnia 25 lipca 2007 Jemiołów (gm. Łagów). Mirosław Chochoł ratuje dziedzictwo wsi Prywatny skansen. Skansenem zainteresowała się telewizja oto link do reportażu. Zgodnie z zapowiedzią rozpoczęła się budowa kuźni. Kuźnia powstaje dzięki wsparciu materiałami miejscowych sponsorów oraz Gminy. Przy stawie obok kuźni został przycumowany ROWER WODNY na którym można popływać.Klucze u Pana Mirka

Z ostatniej chwili.

Ze zbiórek społecznych zostały zakupione konie do Skansenu Jemiołowskiego. Oficjalna prezentacja odbyła się w niedzielę 25.10.2008.Wielkie gratulacje. Na uroczystości gościliśmy Wójta Gminy Łagów oraz licznie przybyłych mieszkańców naszej wsi.

Według ostatnich podliczeń do księgi gości wpisało się 1814 osób, czyli liczba zwiedzających była pewnie kilka razy większa ponieważ nie wszyscy wpisali się do księgi gości.

Kontakt z kustoszami skansenu ->  skansen38a@op.pl


Relacja z TVP Info

Relacja Radio RachódCopyright ©2007-2008 jemiolow.net | All Rights Reserved
Hosting J@chhu
Valid XHTML 1.0 Strict