Nowa galeria MAJ 2008- lipiec 2008, oraz rok 2009.
Cezary Mucha, 2009 Aug 18, 17:57

Jemiołów położony jest w bardzo atrakcyjnym pod względem przyrodniczym jak i turystycznym zakątku Ziemi Lubuskiej. ,,PETERSDORF” to dawna nazwa Jemiołowa opisana była już w roku 1250.
Głównymi zabytkami naszej wsi jest klasycystyczny kościół pod wezwaniem Podwyższenia Krzyża Świętego wzniesiony w XVIII w. Zwieńczenie kościoła stanowi drewniana wieża, w której znajdował się stary dzwon, pochodzący z tego samego okresu co cały zabytek. Dzwon znajduje się obecnie w przedsionku kościoła W roku 2008-2009 została odnowiona wieża kościelna oraz elewacja zewnętrzna wewnętrzna naszej świątyni.
Jedna z rodzin jemiołowskich ufundowała w 2006 roku nowy dzwon, do Jemiołowskiego kościoła. Wnętrze świątyni zdobi ołtarz, którego powstanie datuje się na rok 1730.
Poza tym zachowała się stara XVIII- wieczna drewniana chata kryta strzechą.
Jemiołów liczy ponad 300 mieszkańców. Jemiołowscy rolnicy zajmują się głównie uprawą ziemi.

Największą atrakcją turystyczną Jemiołowa jest skansen starych maszyn rolniczych. który z  inicjatywy mieszkańców powstał kilka lat temu. Skansen jemiołowski odwiedzają licznie turyści z całej Polski i zagranicy. W skansenie znajduje oprócz maszyn również kuźnia.
W obrębie jemiołowa znajduje się nadajnik radiowo telewizyjny, który ma wysokość 320m.

W odległości 3 km od naszej wsi znajduje się Łagów - znana miejscowość o walorach turystycznych i uzdrowiskowych, która dzięki licznym zabytkom i imprezom kulturalnym przyciąga corocznie wielu turystów. Znakiem rozpoznawczym Łagowa jest Zamek Joannitów wzniesiony w XV w. Cała gmina Łagów, w tym również cała wieś Jemiołów, leży na terenie Łagowskiego Parku Krajobrazowego. Niewątpliwą jego ozdobą są dwa jeziora: Trześniowskie i Łagowskie posiadające odpowiednio 1 i 2 klasę czystości, a jezioro Trześniowskie należy do najgłębszych w Polsce.

W jemiołowie Powstają nowe budynki, płoty, dachy, elewacje, meble ogrodowe. Mieszkańcy wioski starają się na różne sposoby poprawić wygląd jedni robią piękne i unikatowe jedyne w swoim rodzaju meble ogrodowe inni natomiast poprawiają estetykę i wygląd własnych domów naprawiają dachy budują się też nowe domy.

Jemiołow posiada świetlicę wiejską .Nasza Świetlica wiejska  jest wyposażona w zaplecze kuchenne, dwie sale oraz ogrzewanie kominkowe. Organizowane są w niej liczne zabawy, uroczystości rodzinne oraz festyny, które co roku goszczą coraz więcej gości.

Wieś od roku 2001r. współpracuje z niemiecką wsią Banzendorf , współpraca jest owocna i rozwojowa otrzymaliśmy nawet nagrodę za wzorową współpracę z zaprzyjaźnioną miejscowością. Rzazem zorganizowaliśmy kilka wspólnych projektów kulturalnych. W tym roku planowana jest dalsza współpraca, oraz dalsza wymiana młodzieży.

W jemiołowie działa bardzo prężnie jednostka OSP, która jest włączona do Krajowego Systemu Ratowniczego. Jednostka posiada trzy samochody dwa gaśnicze oraz jeden operacyjny.
W naszej miejscowości istnieje również drużyna piłkarska.
 
W 2007r. odbyło się uroczyste nadanie herbu dla wsi Jemiołów poprzedzone wykładem, oraz otwarcie kuźni przy skansenie, należy również wspomnieć, że nasza miejscowość już od dwóch lat posiada własną stronę internetową pod nazwą  www.jemiolow.net .

To, co kiedyś wydawało się minusem jemiołowa, czyli brak tras przelotowych w tych nerwowych i szybkich czasach teraz jest atutem dla mieszkańców gości, turystów którzy odwiedzają naszą coraz ładniejszą miejscowość.

Zmiany jakie zachodzą w naszej wsi można jeszcze porównać w galerii z 2008r.  Zapraszam do oglądania nowej galerii z roku 2009. Klikając na pokaz slajdów zobaczysz ją w powiększeniu.


Copyright ©2007-2008 jemiolow.net | All Rights Reserved
Hosting J@chhu
Valid XHTML 1.0 Strict