Nowa galeria MAJ 2008- lipiec 2008, oraz rok 2009.
Cezary Mucha, 2009 Aug 18, 17:57

Jemiołów położony jest w bardzo atrakcyjnym pod względem przyrodniczym jak i turystycznym zakątku Ziemi Lubuskiej. ,,PETERSDORF” to dawna nazwa Jemiołowa opisana była już w roku 1250.
Głównymi zabytkami naszej wsi jest klasycystyczny kościół pod wezwaniem Podwyższenia Krzyża Świętego wzniesiony w XVIII w. Zwieńczenie kościoła stanowi drewniana wieża, w której znajdował się stary dzwon, pochodzący z tego samego okresu co cały zabytek. Dzwon znajduje się obecnie w przedsionku kościoła W roku 2008-2009 została odnowiona wieża kościelna oraz elewacja zewnętrzna wewnętrzna naszej świątyni.
Jedna z rodzin jemiołowskich ufundowała w 2006 roku nowy dzwon, do Jemiołowskiego kościoła. Wnętrze świątyni zdobi ołtarz, którego powstanie datuje się na rok 1730.
Poza tym zachowała się stara XVIII- wieczna drewniana chata kryta strzechą.
Jemiołów liczy ponad 300 mieszkańców. Jemiołowscy rolnicy zajmują się głównie uprawą ziemi.

Największą atrakcją turystyczną Jemiołowa jest skansen starych maszyn rolniczych. który z  inicjatywy mieszkańców powstał kilka lat temu. Skansen jemiołowski odwiedzają licznie turyści z całej Polski i zagranicy. W skansenie znajduje oprócz maszyn również kuźnia.
W obrębie jemiołowa znajduje się nadajnik radiowo telewizyjny, który ma wysokość 320m.

W odległości 3 km od naszej wsi znajduje się Łagów - znana miejscowość o walorach turystycznych i uzdrowiskowych, która dzięki licznym zabytkom i imprezom kulturalnym przyciąga corocznie wielu turystów. Znakiem rozpoznawczym Łagowa jest Zamek Joannitów wzniesiony w XV w. Cała gmina Łagów, w tym również cała wieś Jemiołów, leży na terenie Łagowskiego Parku Krajobrazowego. Niewątpliwą jego ozdobą są dwa jeziora: Trześniowskie i Łagowskie posiadające odpowiednio 1 i 2 klasę czystości, a jezioro Trześniowskie należy do najgłębszych w Polsce.

W jemiołowie Powstają nowe budynki, płoty, dachy, elewacje, meble ogrodowe. Mieszkańcy wioski starają się na różne sposoby poprawić wygląd jedni robią piękne i unikatowe jedyne w swoim rodzaju meble ogrodowe inni natomiast poprawiają estetykę i wygląd własnych domów naprawiają dachy budują się też nowe domy.

Jemiołow posiada świetlicę wiejską .Nasza Świetlica wiejska  jest wyposażona w zaplecze kuchenne, dwie sale oraz ogrzewanie kominkowe. Organizowane są w niej liczne zabawy, uroczystości rodzinne oraz festyny, które co roku goszczą coraz więcej gości.

Wieś od roku 2001r. współpracuje z niemiecką wsią Banzendorf , współpraca jest owocna i rozwojowa otrzymaliśmy nawet nagrodę za wzorową współpracę z zaprzyjaźnioną miejscowością. Rzazem zorganizowaliśmy kilka wspólnych projektów kulturalnych. W tym roku planowana jest dalsza współpraca, oraz dalsza wymiana młodzieży.

W jemiołowie działa bardzo prężnie jednostka OSP, która jest włączona do Krajowego Systemu Ratowniczego. Jednostka posiada trzy samochody dwa gaśnicze oraz jeden operacyjny.
W naszej miejscowości istnieje również drużyna piłkarska.
 
W 2007r. odbyło się uroczyste nadanie herbu dla wsi Jemiołów poprzedzone wykładem, oraz otwarcie kuźni przy skansenie, należy również wspomnieć, że nasza miejscowość już od dwóch lat posiada własną stronę internetową pod nazwą  www.jemiolow.net .

To, co kiedyś wydawało się minusem jemiołowa, czyli brak tras przelotowych w tych nerwowych i szybkich czasach teraz jest atutem dla mieszkańców gości, turystów którzy odwiedzają naszą coraz ładniejszą miejscowość.

Zmiany jakie zachodzą w naszej wsi można jeszcze porównać w galerii z 2008r.  Zapraszam do oglądania nowej galerii z roku 2009. Klikając na pokaz slajdów zobaczysz ją w powiększeniu.

[czytaj dalej]

Festyn 2008
Cezary Mucha, 2009 Jul 14, 14:28

Jemiołów na wiosnę staje się ładniejszy i kolorowy.


Powstają nowe budynki, płoty, dachy, elewacje,meble ogrodowe, niebawem ma powstać kort tenisowy została zakończona budowa kuźni w skansenie. Mieszkańcy wioski starają się na różne sposoby poprawić wygląd wioski jedni robią piękne i unikatowe jedyne w swoim rodzaju meble ogrodowe inni natomiast poprawiają estetykę i wygląd własnych domów naprawiają dachy budują się też nowe domy, jedna z rodzin jemiołowskich ufundowała w 2007 roku nowy dzwon, do Jemiołowskiego kościoła, wyremontowano komin i wymieniono okno oraz ułożono w czynie społecznym taras przed klubem, jednym słowem wioska tętni życiem.
Z inicjatywy mieszkańców na stawku przy skansenie, który powstał z prywatnej inicjatywy mieszkańców jest rower wodny, na którym można popływać, rower ten jest jedyny w swoim rodzaju ,,ryby wskakują na niego same”.
Wieś od roku 2001r. współpracuje z niemiecką wsią Banzendorf , współpraca jest owocna i rozwojowa, sołtys tej miejscowości przekazał dla naszego OSP Księgę Pamiątkową-patrz foto.
W jemiołowie działa bardzo prężnie jednostka OSP. Zatwierdzono herb jemiołowa którzy stworzyli Państwo Ryszarda i Piotr Adamowicz z Gdańska. Do nabycia są naklejki z herbem Jemiołowa u Pana Mirka przy skansenie., należy również wspomnieć, że już od roku posiada własną stronę interneto www.jemiolow.net . Powstaje Plan Zagospodarowania Przestrzennego przy współpracy z Wyższą Szkołą Zawodową w Sulechowie.
Są również problemy największe to brak dostępu do łącz internetowych, kiepska droga dojazdowa do Łagowa, brak gazu.
To, co kiedyś wydawało się minusem jemiołowa, czyli brak tras przelotowych w tych nerwowych i szybkich czasach teraz jest atutem dla mieszkańców i gości.
W ostatnią sobotę czerwca zorganizowany został festyn w Jemiołowie .Główną atrakcją było uroczyste nadanie herbu dla wsi Jemiołów poprzedzone wykładem, oraz otwarcie kuźni. Na festynie zaprezentowano prace naszych miejscowych artystów,pokaz strong-menów,pokaz żużlowca oraz motorów krosowych, gry i zabawy dla dzieci, rzut kołem, wchodzenie na słup drewniany.Organizatorzy zapewnili darmową kiełbaskę, kaszankę,grochówkę. Nagrodzono okolicznościowymi pamiątkami osoby które najbardziej angażowały się w rozwój, wygląd naszej wsi.Festyn zakończył się zabawą taneczną. W czasie trwania zabawy nasze OSP dostało polecenie do wyjazdu na zdarzenie stąd fotki z garażu wozów bojowych. Oto fotografie z tego festynu i nie tylko. Do nabycia są naklejki z herbem Jemiołowa przy skansenie w domku o numerze 38a.[czytaj dalej]

Zima
Cezary Mucha, 2009 Jun 13, 20:17


Przyszła zima. Troszkę posypało śniegiem być może zdążymy zrobić kulig w tym roku. Czekamy na wiosnę. Aby umilić państwu czekanie na wiosnę zapraszam do oglądania filmu, oraz oglądania świeżych fotek, które przesłali mi mieszkańcy Jemiołowa.

 

[czytaj dalej]

Dekoracje Świąteczne rok 2008.
Cezary Mucha, 2008 Dec 27, 20:18

Oto parę fotografii  z tegorocznych dekoracji świątecznych jakie zrobili mieszkańcy jemiołowa.

[czytaj dalej]

Artykułów: 13 na 4 stronach
1 2 3 4

Copyright ©2007-2008 jemiolow.net | All Rights Reserved
Hosting J@chhu
Valid XHTML 1.0 Strict